Фізики з Токійського університету в Японії повідомляють про перший вдалий експеримент з телепортації речовини. Сенсаційну новину повідомляє сайт LiveScience.
Норіюкі Лі (Noriyuki Lee) з колегами змогли миттєво перекинути з однієї точки лабораторії в іншу пучок світла, розібравши його на елементарні частинки - фотони. Від вихідного пучка, що знаходився в точці А дослідники залишили один фотон, який ніс в собі інформацію про весь пучок. Цей фотон був, як кажуть фізики, «квантово зв'язаний» з іншим фотоном, який перебував якраз в точці B. Тобто ці два фотони миттєво впливали один на одного, незважаючи на те, що їх розділяє відстань. Завдяки цьому на основі другого фотона вихідний пучок світла був миттєво відтворений в новому місці.
Можливість квантової зв'язаності елементарних частинок, що лежить в основі цього експерименту, була вперше обгрунтована ще Альбертом Ейнштейном в 1935 році. Основоположник теорії відносності вважав цей свій теоретичний висновок абсурдним і таким, що підтверджує недосконалість так званої копенгагенської моделі» Нільса Бора. Однак у наступні десятиліття фізики довели, що квантова зв'язаність дійсно існує, а на початку XXI століття відразу кілька комерційних фірм створили технології захищених каналів зв'язку, засновані на цій парадоксальній властивості елементарних частинок. Зауважимо, що крім інших незвичайних речей з цього явища слід наявність безлічі паралельних Всесвітів.
Тут також можна угледіти аналогію з «котом Шредінгера», уявним експериментом, поставленим іншим німецьким фізиком, Ервіном Шредінгером, в тому ж 1935 році. У ньому кіт, замкнений в герметичний ящик, буквально «знаходиться між життям і смертю» - його стан залежить від цілісності ампули з отруйним газом, замкненої разом з ним. У який момент розіб'ється ампула, заздалегідь невідомо - це залежить від розпаду радіоактивного атомного ядра, що має імовірнісний характер. Поки ящик закритий, кіт з точки зору квантової фізики, живий і мертвий одночасно. Відкривши скриньку, спостерігач переходить якраз в стан «квантової зв'язаності» з твариною, потрапляючи в один з паралельних світів, в якому вона жива або померла.
«Кота таким чином телепортувати не вдасться», - жартує фізик Філіп Гранжьє (Philippe Grangier) з Французького оптичного інституту (France's Institut d'Optique), коментуючи революційний експеримент японських колег. За його словами, якщо живих істот - нехай навіть хоча б примітивних бактерій -, коли-небудь і вдасться телепортувати, то дуже і дуже нескоро.