Головна » 2013»Лютий»21 » Маса "частинки Бога" передрекла смерть Всесвіту
21:59
Маса "частинки Бога" передрекла смерть Всесвіту
Завдяки голлівудським фільмам будь-хто з нас легко може уявити собі Армагеддон в рамках окремо взятої планети. Астрономам відомо безліч прикладів знищення гігантських зірок, що потрапили за горизонт подій чорної діри. І, здавалося б, не можна придумати більш глобальної катастрофи, ніж загибель цілих галактик, що зіштовхуються одна з одною. Але фізик-теоретик Джозеф Ліккена (Joseph Lykken) з Національної прискорювальної лабораторії ім. Фермі знає дещо серйозніше. На щорічній конференції Американської асоціації по сприянню розвитку науки (AAAS) він представив теорію загибелі всього Всесвіту.
Дослідник повідомив, що вивчення властивостей відкритого торік бозона Хіггса підтверджує гіпотезу про нестабільність Всесвіту. А це означає, що рано чи пізно він може повністю перестати існувати в тому вигляді, в якому ми його знаємо.
Причиною цього стала маса "частинки Бога", встановлена детекторами Великого адронного коллайдера (LHC), - 126 гігаелектронвольт.
Коли в 1964 році Пітер Хіггс (Peter Higgs) передбачив існування елементарного бозона, його теоретична маса могла знаходитися в широкому діапазоні від 114 до декількох сотень гігаелектронвольт. Але отриманий результат виявився в тій прикордонній зоні, нижче якої допускається припущення про так званий "помилковий" вакуум.
Якщо говорити простіше, то при таких властивостях нестабільної субатомної частки, вакуум у Всесвіті може бути не таким вже порожнім, як прийнято думати. Якщо допустити, що насправді він володіє деяким запасом енергії, то з певною ймовірністю в якійсь області простору може випадковим чином виникнути справжній "порожній" вакуум.
"В один момент через квантову флуктуацію невеликий пухирець вакууму дасть початок альтернативному Всесвіту, - пояснює Ліккена. - Через свій більш низький енергетичний рівень він стане розширюватися зі швидкістю світла, поглинаючи все навколо себе".
По суті, мова йде про новий Великий вибух і про зміну одного покоління Всесвіту іншим. Але запасатися сіллю і сірниками не варто. По-перше, оточуюча нас "версія" космічного простору виявилася достатньо стабільною, щоб проіснувати 13,5 мільярдів років. Якщо катастрофа і вдарить, то станеться це дуже і дуже нескоро. По-друге, розширення гіпотетичного міхура відбуватиметься з максимально можливою швидкістю, а значить, передбачити кінець світу не вдасться, і він трапиться несподівано і абсолютно непомітно для всього живого.
На жаль, перевірити дивовижну теорію можна буде не раніше 2015 року, коли відновляться роботи на Великому андронному коллайдері, який зараз закритий на ремонт і технічне обслуговування. Адже фізики досі не до кінця впевнені в тому, що отримана частка і є той самий бозон Хіггса, який визначає масу всієї видимої матерії.